Recent Activities at JNV Solan

 

CCA Report 2013-14

S.No Date Event Judges Winners
1. 10th April 2013 Inter House Rangoli Competition Mr Lalit Kumar Sharma,Arts Teacher,
Ms Kritika ,PGT Biotech
Mr KshirSagar,TGT Marathi
First- Udaigiri Boys
Second- Udaigiri Girls
Third- Nilgiri Girls
2 17th April 2013 Inter House Solo Song Competition Mr Jitender Kumar Sharma, PGT  Mathematics,
Mrs Neelam Negi ,TGT Hindi
Ms Veena TGT Science
First-  Neelam XII Arts (Udaigiri Senior Girls )
Second- Monika VIII (Udaigiri Junior Girls)
Third- Kamal  X  (Aravali Senior Boys )
3 8th May 2013 Hindi Essay Writing Competition Ms Shanta ,PGT Hindi
Mr S S Dass ,TGT Hindi.
Senior Category:
First-  Lata  XIArts (Udaigiri Senior Girls )
Second- Deepak  X (Nilgiri Snr Boys )
Third- Aanchal  XI Sc  (Shivalik  Senior Girls )
Junior Category:
First –Aarti IX B (Nilgiri Jnr Girls)
Second –Shweta IX B (Nilgiri Jnr Girls)
Third –Abhay  IX  (Udaigiri Jnr Boys)
4 15th May 2013 Slogan Writing Competition
Mr Satish ,PGT Geography,
Mrs Anju Srivastava ,TGT English
Mr Lalit Sharma, Arts Teacher
Senior Category:
First-  Priyanka   X (Aravali  Senior Girls )
Second- Kiran  X (Aravali  Senior Girls)
Third- Pritika  X  (Shivalik  Senior Girls )
Junior Category:
First –Sunidhi  VIII  B (Shivalik Jnr Girls)
Second –Aishwarya IX B (Aravali Jnr Girls)
Third –Nandesh   IX  (Udaigiri Jnr Boys)
5 22nd  May 2013 Solo Dance Competition Mr Kamal Saini ,PGT H.T,
Mr Vinod Kishore ,P.E.T
Mr Narender Singh, Music Teacher
Senior Category:
First-  Anshi   X (Shivalik  Senior Girls )
Second- Rishabh  X (Shivalik  Senior Boys)
Third- Praveen  XII Arts  (Aravali  Senior Girls )
Junior Category:
First –Swati  IX  (Udaigiri Jnr Girls)
Second –Deepshikha VIII  B (Nilgiri Jnr Girls)
Third –Priyanka  VII  (Shivalik Jnr Girls)
6 29th May 2013 Fancy Dress Competition Mrs Neelam Attri ,FCSA,
Mrs Poonam , Librarian
Mrs Loidang, TGT Third Language.
Senior Category:
First-  Diksha Thakur  X (Shivalik  Senior Girls )
Second- Anamika X (Nilgiri  Senior Girls)
Third- Rahul  X (Aravali  Senior Boys )
Tanuja X (Udaigiri Snr Girls)
Junior Category:
First –Himani   (Udaigiri Jnr Girls)
Aishwarya (Aravali  Senior Girls )
Reena  (Shivalik Jnr Girls)
Second – Ankita  (Udaigiri Jnr Girls)
Third –Anisha  (Nilgiri Jnr Girls)
7 14th August 2013

Hindi Poetry Recitation Competition

Mrs Avinash Rani , PGT Biology ,
Ms Anjali  , FCSA Mr.  B.D. Sheikh, TGT Third Language.
Senior Category:
First-  Aditya  XI Sc  (Nilgiri  Senior Boys)
Second- Vaishali X (Nilgiri Senior Girls)
Ranjana  X (Udaigiri  Senior Girls)
Third- Dolly  X (Shivalik Snr Girls)
Junior Category:
First – Ankita (Nilgiri Jnr Girls)
Second –   Manjusha (Shivalik Jnr Girls )
Third –        Himani Supriya (Udaigiri Jnr Girls)
8 21st August 2013 Debate (English) and Declamation (Hindi) Competition  Mrs Sunita  , PGT History ,
Mr S.S. Dass ,TGT Hindi
Mr. Sanjay, TGT English.
Senior Category:
First-  Aditya  XI Sc  (Nilgiri  Senior Boys)
Kiran X (Arawali Snr Girls)
Second- Manisha Lalta XI Sc (Arawali Snr Girls)
Varsha(Udaigiri  Senior Girls)
Anshi  X (Shivalik Snr Girls)
Junior Category:
First – Jyoti (Nilgiri Jnr Girls)
Second –   Anisha (Nilgiri Jnr Girls )
Third – Rohit  (Udaigiri Jnr Boys)
9 28thAugust 2013 KRISHNA JHANKI  Competition  Mr M.L. Sharma O.S ,
Mrs Rekha, U.D.C , Miss Sanyukta, Storekeeper.
First-  Nilgiri House ( Junior & Senior Boys & Girls)   -  Kansa Vadha. 
Second-Arawali House ( Junior & Senior Boys & Girls) -    Raas Leela
Shivalik  House ( Junior & Senior Boys & Girls)  - Krishna Janam
Third- Udaigiri  House ( Junior & Senior Boys & Girls) - Sudama Krishna Milan
10 18  SEPT  2013 HANDWRITING  COMPETITION  Mr  RPS  Negi,TGT  Mathematics,
Mr  Rajeev  PGT  Geography 
Mrs  Pratibha  Singh,PGT  English
Senior  Category
First  Anand  Class  X  Udaigiri  Snr  Boys
Second  Diksha  Thakur  Class  X  Shivalik  Snr  Girls
Third  Khumbahadur  Class  X  Udaigiri  Snr  Boys
Junior  Category
First  Sanyojita  Class  IX  Udaigiri  Jnr  Girls
Second  Manish  Class  IX  Shivalik  Jnr  Boys
Third  Aditya  Class  VII  Shivalik  Jnr  Boys.
11 9/10/2013 Inter  house  painting  competition  Mr Lalit Sharma, Arts teacher
Mr Rajeev PGT Geography .
First      Dolly Class  X    Shivalik  Snr  Girls
Second  Seema   Class  X  Udaigiri Snr Girls
Third  Reshav  Class  XI  Udaigiri  Snr  Boys
Junior  Category
First  Anjali Class VIII Arawali Jnr Girls
Second  Shrishti Class  VIII Nilgiri   Jnr  Girls
Third  Sanyojita  Class  IX  Udaigiri  Jnr  Girls

 

12 13/10/14 Ramlila competition Mrs Loidang, TGT Manipuri
Miss Manju, TGT Hindi.
  • First-Shivalik for  Sita Haran
  • Second –Udaigiri for  Bharat Ram Milan
  • Third – Nilgiri for Ravan Vadh
  • Fourth – Aravalli for Sita Swayamvar

 

13 23/10/13 DIWALI CARD MAKING COMPETITION 

Mr Lalit Sharma Arts teacher,
Mr J.K.Sharma PGT Maths 
Mrs Uma
Dogra ,VicePrincipal

JUNIOR CATEGORY
1.Sonal IX B Nilgiri Jnr Girls
2.Vaishnavi IX B Shivalik Jnr Girls
3.Kamalkant VII A Aravali Jnr Boys
SENIOR CATEGORY
1.Tanuja X B Udaigiri Snr Girls
2.Yashasvi X B Nilgiri Snr Girls
3.Dolly X A Shivalik Snr Girls
14 13/11/13 Poster making competition ON ‘EDUCATION AND ITS IMPORTANCE’ Mrs Pratibha Singh,PGT English  

1.Ravikant  XII Arts
2.Ankita XII HT
3.Anuradha  & Bhanu XII Arts

15 13/11/13 Essay writing competition ON ‘EDUCATION FOR ALL’

 

Mrs Pratibha Singh,PGT English 1.Arvind Kr XI Science
2.Aanchal XI Science
3.Shalu XII Arts
16 13/11/13 Elocution competition ON Maulana Abul Kalam Azad

 

Mrs Pratibha Singh,PGT English 1. Ananya XI Science
2.Neelam XII Arts
3. Vertika IX A
17 16/11/13 Book cover design competition Mrs Poonam,Librarian 1.Dolly , class X  First, Shivalik Snr Girls
2.Jamuna, class X second, Arawali Snr Girls
3.Narender Class X, third, Arawali Snr Boys.
18 21st November13 Book review writing competition Miss Kritika PGT Biotech
Miss Manju TGT Hindi
JUNIOR CATEGORY
1.Prerna Sharma
2.Saloni
3.Ujjwal Singh
SENIOR CATEGORY
1.Yashasvi Sharma
2.Sapna Sharma
3.Jasveer
19 18th December 2013 Mimicry Competition Mr Kantilal,PGT Chemistry,
Mrs Sachita ,TGT Science,
Mr Vinod Kishore,PET.
JUNIOR CATEGORY
1.Anisha,Nilgiri Jnr Girls
2.Ashutosh,Nilgiri Jnr Boys
3.Akshay, Arawali Jnr Boys
SENIOR CATEGORY
1.Laxmikant, Arawali Snr Boys
2.Shivani,Shivalik Snr Girls
Varsha,Udaigiri Snr Girls
3.Vishwajeet, Shivalik Snr Boys